10-krotny wzrost wykonanych badań cytologicznych w 2018 roku!

W ciągu pierwszego roku trwania kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię" liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie.

2986 darmowe badania cytologiczne, 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych. To wyniki po pierwszym roku od inauguracji przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię".

Głównym celem trzyletniej kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocja badań cytologicznych. W ramach projektu aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.  

W Polsce pomimo ciągle niezadawalającej zgłaszalności kobiet na cytologię w ramach programu profilaktycznego NFZ, wynoszącej około 25-30%, statystyki zachorowalności stopniowo się poprawiają i wynoszą obecnie 10-11 zachorowań/100 tys. kobiet. Niestety wskaźnik ten jest nadal niepokojąco wysoki w porównaniu ze średnią europejską, wynoszącą ok. 5-6 zachorowań/100 tys.  Musimy pamiętać, że profilaktyka naprawdę ratuje życie. Regularnie wykonywana cytologia rozpoznaje nie tylko komórki raka złośliwego, ale przede wszystkim cały szereg zmian przednowotworowych, nieinwazyjnych, które rozwijają się podstępnie, bezobjawowo i w bardzo długim czasie nawet do 7-10 lat przed wystąpieniem raka. Prawidłowe leczenie tych stanów prawie całkowicie eliminuje ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego – tłumaczy dr. Magdalena Wojtkiewicz, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii. 

Bardzo dobre wyniki dotyczące wykonanych badań cytologicznych w 2018 roku to zasługa aktywnej kampanii promocyjnej, prowadzonej zarówno w internecie, jak i na ulicach miast całego województwa.

Od czerwca do września 2018 roku w ośmiu miastach województwa odbywały się wyjątkowe edukacyjne video mappingi. Spektakularne przedstawienia multimedialne, składające się ze specjalnie zaprojektowanych wizualizacji i trójwymiarowych animacji można było oglądać w Bytowie, Pruszczu Gdańskim, Gdyni, Sztumie, Tczewie, Gdańsku, Lęborku i Słupsku. Ponadto pod koniec czerwca wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie zorganizowany został Marsz Białymi Plamami, podczas którego ochotniczki pokonały trasę około 200 kilometrów ze Słupska do Gdańska. Wszystko, by zwiększyć świadomość odnośnie skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. W trakcie trasy odbyło się 6 spotkań edukacyjnych. Dodatkowo w szpitalu na gdańskiej Zaspie można zobaczyć rower z kwadratowymi kołami. W ten nietypowy sposób próbujemy na co dzień przypominać o zaskakującej rzeczywistości i badaniach profilaktycznych. W trakcie całego roku odbywały się spotkania edukacyjne, szkolenia dla kadry medycznej, a stoisko umożliwiające zapisy na darmowe badania towarzyszyło wielu wydarzeniom promującym tematykę zdrowotną w województwie pomorskim. Ponadto, co kwartał, odkrywane były nowe rysunki satyryczne autorstwa utalentowanej trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, które są wizytówką kampanii. Wszystkie w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelowały barierę wstydu dotyczącą cytologii.

- Staraliśmy się być obecni z naszą kampanią w każdym większym mieście województwa. Jednak szczególnie dużo uwagi poświęcamy obszarom tzw. białych plam. Są to powiaty o najniższym poziomie zgłaszalności na badania profilaktyczne w zakresie cytologii i należą do nich: powiat lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia. – podkreśla Dariusz Kostrzewa, Prezes Zarządu COPERNICUS PL. –  W tym roku z pewnością nie zwalniamy tempa. W najbliższych planach mamy między innymi odsłonięcie ośmiu murali w miastach na terenach białych plam – dodaje Dariusz Kostrzewa.

Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

10 krotny wzrost badan

Liczba zachorowan

Wyniki kampanii 2018