Marsz Białymi Plamami

Zakończył się OnkoRejs Granicami Polski i Marsze Białymi Plamami, organizowane co roku przez OnkoRejs-Wybieram życie! Jedną z tras była specjalna trasa białymi plamami diagnostyki raka szyjki macicy w woj. pomorskim. 10 osób, którym nie jest obce słowo rak, pokonało trasę ponad 200 kilometrów z Ustki do Kościerzyny. 

Marsz miał na celu zwiększenie świadomości odnośnie skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, a ponieważ choroba jest wykrywana zbyt późno, umieralność jest w naszym kraju o 70 % wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym temacie, szczególnie wśród kobiet 25-59 lat, które są aktywne zawodowo oraz kobiet, które nigdy nie skorzystały z takiego badania. Dziewczyny chcą też podkreślać wagę innych badań profilaktycznych oraz dawać nadzieję chorym, którzy już usłyszeli diagnozę.

Trasa marszu i spotkań profilaktycznych:

Dnia 21.06 spotkanie profilaktyczne w Ustce  
Dnia 22.06 marsz Ustka – Słupsk 
Dnia 23.06 marsz Słupsk – Starnice 
Dnia 24.06 marsz Starnice (spotkanie profilaktyczne  w Dębnicy Kaszubskiej) – Darżkowo 
Dnia 25.06 marsz Darżkowo – Skotawsko 
Dnia 26.06 marsz Skotawsko – Gowidlino (spotkanie profilaktyczne ) 
Dnia 27.06 marsz Gowidlino – Chmielno (w drodze spotkanie profilaktyczne  w Sierakowicach)
Dnia 28.06 marsz Chmielno – Stężyca (Szymbark – spotkanie profilaktyczne) 
Dnia 29.06 marsz Stężyca – Kościerzyna (spotkanie profilaktyczne)  

Podczas spotkań edukacyjnych specjaliści zachęcali mieszkanki danych miejscowości do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, walcząc o coraz większą świadomość kobiet w kwestii wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych. Ponadto, uczestniczki marszu opowiedziały o własnych doświadczeniach związanych z chorobą onkologiczną oraz o swojej walce o zdrowie i życie. Uczestnicy spotkań  mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji onkologicznych.

Marsz jest organizowany w ramach projektu „Marsz Białymi Plamami dostępu do diagnostyki raka szyjki macicy”, który wpisuje się w ogólnopolską akcje Fundacji OnkoRejs-Wybieram Życie – „OnkoRejs Granicami Polski”

Marsz jest częścią projektu, którego beneficjentem jest Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., której właścicielem jest Województwo Pomorskie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu operacyjnego dla Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

64371971 2139407339491825 1686233297467736064 o