Pięć miesięcy do końca projektu

Jeszcze tylko przez 5 miesięcy mieszkańcy województwa pomorskiego mają szanse na wykonanie darmowych badań cytologicznych i kolonoskopowych w ramach projektów pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”.

Kampanie edukacyjne „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć! – zrób cytologię”
i „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć! – zrób kolonoskopię” zostały zainaugurowane przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy w 2018 roku. Od tego czasu ponad wykonano ponad 6500 badań cytologicznych i 3922 badania kolonoskopowe, a także przeprowadzono 13 268 indywidualnych spotkań informacyjno-edukacyjnych.

Pandemia to wyjątkowy czas, jednak oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są nam teraz bardzo potrzebne. Badania w okresie od marca do czerwca były wstrzymane, jednak od 1 czerwca można się na nie ponownie umawiać. COPERNICUS PL oraz inne podmioty lecznicze z naszego województwa, wykonujące badania w ramach projektów, funkcjonują w pełnym rygorze sanitarnym, dzięki czemu i personel medyczny i pacjenci są bezpieczni.

Kto może skorzystać z badania?

Do udziału w projekcie – na darmowe badania cytologiczne - zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30

W ramach drugiego projektu z bezpłatnych badań kolonoskopowych skorzystać mogą aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30.

Wystawa

Od 2 miesięcy na terenie województwa pomorskiego - w miejscach, w których zgłaszalność na badania profilaktyczne jest niska - w ramach kampanii pojawia się wyjątkowa wystawa. Do tej pory była prezentowana w Bytowie, Starogardzie Gdańskim i Kościerzynie. W kolejnych miesiącach będzie również w Tczewie i Gdańsku. Wystawa złożona jest z rysunków satyrycznych, które w humorystyczny sposób uświadamiają mieszkańców województwa pomorskiego o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Ich autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLala.

Głównym realizatorem projektów jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

cytologia 13