Ostatni rok projektu profilaktyki raka szyjki macicy!

Tylko do końca 2020 roku mieszkanki województwa pomorskiego mogą skorzystać z darmowych badań cytologicznych w ramach projektu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” prowadzonego przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS.

W ramach zainaugurowanego na początku 2018 roku programu profilaktyki raka szyjki macicy przeprowadzono wiele działań, dzięki którym zwiększyła się świadomość mieszkanek Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki, a liczba wykonywanych badań znacząco wzrosła. W ciągu dwóch lat kampanii przeprowadzono w ramach programu ponad 5,5 tys. badań cytologicznych oraz ponad 6,8 tys. indywidualnych spotkań edukacyjnych. W samym 2019 roku wykonano 2516 cytologii  oraz przeprowadzono 2835 spotkań. 

Tak dobre wyniki to zasługa prowadzonej kampanii zarówno w internecie, jak i na ulicach miast całego województwa. W 2019 roku w 6 miastach województwa (Gdańsk, Gdynia, Rumia, Pruszcz Gdański, Kępice, Bytów) powstały murale promujące akcje. W czerwcu wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie, ponownie zorganizowany został 10-dniowy Marsz Białymi Plamami, podczas którego ochotniczki pokonały trasę o łącznej długości 150 kilometrów.

W minionym roku kontynuowane były indywidualne spotkania edukacyjne z uczestnikami projektu oraz szkolenia dla kadry medycznej. Podczas wielu wydarzeń promujących tematykę zdrowotną w województwie pomorskim istniała możliwość zapisu na darmowe badania. Kampanii nieustannie towarzyszą nowe kreacje satyryczne autorstwa utalentowanej trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, które są wizytówką kampanii.

Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pllub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Konferencja 2020 infografiki cytologia01