Pierwszy mural akcji „Rzeczywistość zaskakuje. Nie da się zaskoczyć – zrób cytologię!” odsłonięty!

W niedzielę, 9 czerwca, w Bytowie odsłonięty został pierwszy mural akcji promującej profilaktykę raka szyjki macicy, organizowanej przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS Sp. z o.o. 

Wydarzenie odbyło się w ramach 6. Bytowskiego Marszu Różowej Wstążeczki, który był manifestacją zaakcentowania potrzeby wykonywania badań profilaktycznych związanych z nowotworami. Uroczystego odsłonięcia muralu dokonali: Agnieszka Kapała-Sokalska - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Ryszard Sylka – Burmistrz Bytowa oraz Leszek Waszkiewicz – Starosta Powiatu Bytowskiego. 

Mural przedstawia rysunek satyryczny znanej polskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, który jest jednocześnie znakiem rozpoznawczym całej kampanii. Można go zobaczyć na budynku przy ulicy Kardynała Josyfa Slipyja 1. 

Kampania „Rzeczywistość zaskakuje. Nie da się zaskoczyć – zrób cytologię!” umożliwia aktywnym zawodowo mieszkankom województwa pomorskiego, w wieku 25-59 lat, dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.  Głównym celem akcji jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocja badań cytologicznych.

Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

image5